Web sitenizin Google'da yer almasını sağlama

Google, dizine eklenecek siteleri otomatik olarak aradığı için genellikle sitenizi web'de yayınlamak dışında bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Ancak bazen siteler gözden kaçabilir veya Google siteleri dizine ekleme işlemlerine kısa süreli aralar verebilir. Sitenizin Google'da yer alıp almadığını kontrol edin ve içeriğinizi Google Arama Sonuçlarında nasıl daha görünür hale getireceğinizi öğrenin.

Google Arama sonuçlarında görünmek için temel kontrol listesi 

Burada, başlarken web sitenizle ilgili kendinize soracağınız bazı temel sorular belirtilmiştir. Nasıl başlayacağınızla ilgili ek bilgileri Bulut Web SEO sayfasında bulabilirsiniz.

Web siteniz Google'da görünüyor mu? 

Sayfalarınızın dizine eklenmiş olup olmadığını görmek için Google Arama'da aşağıdakine benzer bir sorguyla sitenizi arayın. "siteadi.com" kısmını kendi sitenizle değiştirin.

site:siteadi.com

Google milyarlarca sayfayı tarasa da bazı sitelerin gözden kaçmasının önüne geçilemez. Bir siteyi atladığında, bunun nedeni çoğunlukla aşağıdakilerden biridir:

Siteniz web'deki diğer pek çok siteye bağlı değil. Başka sitelerin sitenize bağlantı verip vermediğine bakın.

Yeni bir siteyi kullanıma sundunuz ve Google'ın henüz bu siteyi taramak için zamanı olmadı. Google’ın yeni bir siteyi veya mevcut sitenizdeki değişiklikleri fark etmesi birkaç hafta sürebilir.

Ayrıca Web sitem Google'da ne zaman çıkar adlı yazımızı okuyun.

SEO hakkında yazılar

Sitenin tasarımı, içeriğinin Google tarafından etkili bir şekilde taranmasını zorlaştırıyor. Siteniz HTML dışında bazı özel teknolojilere dayanıyorsa Google’ın sitenizi doğru bir şekilde taraması konusunda sorunlar olabilir. Sitenizde resim veya videoların yanı sıra metin kullanmayı da unutmayın.

Google, sitenizi taramaya çalışırken bir hatayla karşılaştı. Bunun en yaygın nedenleri, siteniz için bir giriş sayfanızın olması veya sitenizin bir nedenle Google’a izin vermemesidir. Sitenize gizli bir pencerede erişebildiğinizden emin olun.

Google sitenizi gözden kaçırdı: Google milyarlarca sayfayı tararken bazı sitelerin, özellikle de küçük olanların gözden kaçırılması kaçınılmazdır. Bir süre bekleyin ve diğer sitelerden bağlantı almaya çalışın.

Google'ın sitenizi anlamasını engelleyebilecek bir hata olup olmadığını görmek için sitenizi Search Console'a ekleyebilirsiniz. Ayrıca en önemli URL'lerinizi Google'a göndererek bunları tarama ve dizine eklenmesi için gönderebilirsiniz. 

Google'a site ekleme search console ayarları için açıklama videomuzu aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Google'a site ekleme ve Search Console ayarları

Google'da görünmek için site yönergelerini karşıladığınızdan emin olmak üzere Google Web Yöneticisi Yönergeleri'ni uygulayın.

Kullanıcılara yüksek kaliteli içerik sunuyor musunuz? 

Birinci önceliğiniz, kullanıcılara sitenizde mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak olmalıdır. Sitenizi benzersiz, değerli veya çekici yapan şeyleri düşünün. 

Yerel işletmeniz Google'da görünüyor mu? 

İşletme Profiliniz, Arama ve Haritalar da dahil olmak üzere işletme bilgilerinizin Google genelinde nasıl görüneceğini yönetmenizi sağlar. İşletme Profilinizle ilgili hak talebinde bulunun veya yeni başvuru yapın.

İçeriğinize tüm cihazlarda hızlı ve kolay bir şekilde erişiliyor mu? 

Günümüzde aramaların çoğu mobil cihazlardan yapılmaktadır. İçeriğinizin hızlı yüklenmek ve tüm ekran boyutlarında doğru bir şekilde görüntülenmek üzere optimize edildiğinden emin olun. Sayfalarınızın mobil uyumlu olup olmadığını test edin.

Web siteniz güvenli mi? 

Modern kullanıcılar güvenli bir çevrimiçi deneyim bekler. Web sitesi bağlantınızın güvenliğini HTTPS ile sağlayın.(BulutWeb kullanıcılarına güvenli SSL sertifikası ücretsiz olarak sunulmaktadır.)

Genel olarak Bulutweb ile kurulmuş web sitenizin SEO kullanım alanları ile ilgili bir rehber ihtiyacınız varsa aşağıdaki bağlantıyı ziyaret etmelisiniz.

SEO alanlarının kullanımı