Web sitenize tasarım zenginliği katmak ve bazı özellikleri ekleyebilmek için Bileşen Yönetimini kullanabilirsiniz. 

Bileşenler, her biri farklı özelliğe sahip web site içerikleridir. Sitenize hem farklı sunum türleri hem de tasarım zenginliği katarlar. 

Bilmeniz gerekenler

Oluşturduğunuz bileşenler sitenizde ilk etapta gözükmeyeceklerdir. Ana sayfa düzeni veya Sayfa Bileşen ayarlarından göstermek sitediğiniz bileşenleri seçim yapmalsınız. 

Yaklaşık 20 adet bileşenin hepsi farklı temalarda çalışmayabilir. 

Bileşen sunumu sınırsızdır fakat çok fazla kullanım sayfanızı gereğinden fazla uzatabilir veya yavaşlatabilir. 

Bileşen Kullanımı

Bileşenlerinizi oluşturmak için aşağıdaki yolu takip edin;

Yönetim panelinize kullanıcı adınız ve parolanız ile giriş yapın ve Bileşen Yönetimi menüsüne geçiş yapın. Açılan menüde Bileşen Oluştur seçimini yapın. 

Yukarıdaki gibi bir görüntü sizi karşılayacaktır. Oluşturmak istediğiniz bileşeni seçin ve açılan formda istenilen alanları doldurun. Bileşeni kaydederken Ana Sayfada Bileşeni Göster seçimi ile hemen Aan Sayfa üzerinde çıkmasını sağlayabilirsiniz. 

Daha sonradan Ana Sayfa üzerinde bileşen eklemek, sıralamak veya düzenlemek için Bileşen Yönetimi > Tüm Bileşenler yolunu takip edin. 

Bileşenlerin Özellikleri ve Ekran Görüntüleri

AKILLI KUTU BİLEŞENİ

Akıllı kutu bileşeni ile sitenize aşağıdaki görseldeki gibi kutular yerleştirebilirsiniz. Her eklenen görsel için bir kutu aktifleşecektir. Tema tasarımına göre 3 veya 4'lü satırlar olarak otomatik yerleşirler. 

ARKAPLAN AYRAÇ BİLEŞENİ

Ayraç bileşeni ile benzer olup arkaplanında fotoğraf gösterebilirsiniz. Sadece fotoğraf sunumu yapılabildiği gibi slogan ve sayfa butonları eklenebilir. Ayrıca içerikler sağ, orta veya tarafta gösterilebilir. 

AYRAÇ BİLEŞENİ

Arkaplan ayraç bileşeni ile benzer olup, fotoğraf kullanılamaz. Bunun yerine arkaplanına seçtiğiniz tema renklerine göre 3 veya 4 farklı renk seçeneği ile gelir. Web sitenizdeki içerikleri ayırmak veya slogan gibi mesajları duyurmak için kullanabilirsiniz. İçerikler sağ, orta veya tarafta gösterilebilir. 

FİYAT TABLOSU BİLEŞENİ

Fiyatlar ve paket sunumları için fiyat tablosu bileşenini kullanabilirsiniz. 

FORM BİLEŞENİ

Sitenize dilediğiniz özelliklerde formlar eklemek için kullanılır. Formlarınız ana sayfada, istediğiniz bir sayfa içinde veya ürün detay sayfalarında kullanılabilir. İletişim formu, sipariş formu, iş başvuru formu, teklif formu veya geri bildirim formu olarak kullanılabilir. 

GALERİ BİLEŞENİ

Mevcut galerilerinizi ana sayfada veya istediğiniz bir sayfada gösterin. 

HABER BİLEŞENİ

Sitenizde yayınladığınız haber veya blog içeriklerini ana sayfanızda veya istediğiniz sayfanın içinde otomatik olarak gösterin. Bileşeni oluştururken göstermek istediğiniz haber / blog kategorisini seçin ve gösterim sayısını belirleyin. Kullanılan temaya göre haberler 3 - 4 satır olarak veya resimdeki gibi slayt olarak sunulabilir. 

HTML EDİTÖR BİLEŞENİ

HTML editör, sayfa oluştururken kullanılan içerik ekleme alanıdır. Word belgesi oluşturur gibi içeriklerinizi yaratabiliyorsunuz. HTML Editör bileşeni ile oluşturduğunuz içerikleri ana sayfa üzeirnde veya sayfalarınızda göstermek için bu bileşeni kullanabilirsiniz. Yazı ve resimler eklenebilir ve genelde eklendiği sayfanın sağdan sola tamamnı kaplar. 

HTML EDİTÖR 2 SÜTUN

HTML Editör bileşeni ile aynı özellikleri taşımakta olup solda ve sağda iki editör sunar ve içerikler web sitenizde aynı şekilde sola eklenenler solda, sağ editöre eklenen sağ kısımda gösterilir. Resim açıklama bileşeni ile de benzerdir. 

İLETİŞİM BİLEŞENİ

İletişim adresi, e-posta ve telefon bilgilerinizi veya bu bilgileri harita bilgileriniz ile beraber ana sayfada sunabilirsiniz. 

MÜŞTERİ YORUMLARI BİLEŞENİ

Ana sayfanızda müşterilerinden gelen geri bildirimleri yayınlayın. 

ÖZELLİKLER BİLEŞENİ

REFERANS BİLEŞENİ

Web sitenize eklemesini yaptığınız referansları / portfolyoları ana syafanızda veya dilediğiniz bir sayfada gösterebilirsiniz. Referanslarınız seçtiğiniz kategorilere göre gösterilecektir. Kullandığınız temaya göre slayt sunumu veya dizgi sunumu olarak görünüm alabilir. 

REFERANS LOGO BİLEŞENİ

Referanslar modülünden farklı olarak ana sayfanıza veya sayfalarınıza logolar ekleyebilirsiniz. Eklenen logolar temalara göre değişiklik göstermekle beraber genelde slayt şeklinde sunulur. 

RESİM / AÇIKLAMA BİLEŞENİ

Web sitenizin tasarımını zenginleştirmek için kullanabileceğiniz bu bileşen ile ana sayfa ve sayfalarınızda resim ve yazı sunumunu yanyana kutular şeklinde sunabilmek için kullanabilirsiniz. 

ÜRÜN BİLEŞENİ

Web sitenize eklemiş olduğunuz ürünleri ana sayfanızda veya sayfalarınızda otomatik olarak gösterimini sağlayabilirsiniz. Ürünlerinizi kategoriler altında veya ürün no'suna göre gösterimini sağlayabilirsiniz. Ürün numarasına göre eklenen ürünler sabit kalır, kategorisine göre eklenen ürünler, ürün ekledikçe otomatik olarak güncellenir. 

SAYFA BİLEŞENİ

Sayfa modülünden eklediğiniz sayfalarınızın kategorisini kullanarak, bu sayfaları kutular şeklinde hızlıca ana sayfa veya sayfalarınızda sunum yapabilirsiniz. Sayfalarınızı eklerken iyi görünüm için Sayfa Başlık Resmi kısmından eklediğiniz resimler bu kutularda görünecektir. 

VİDEO / AÇIKLAMA BİLEŞENİ

Resim / Açıklama bileşenine benzeyen bu bileşen, iki kutulu bir sunumdur ve sol veya sağ kısımda embed edilmiş video, karşısında ise açıklamaları gösterir.