HTTPS geçerli olmadığından sayfanın dizine eklenmesini engelleyebilir

Google Search Console, ücretsiz bir Google ürünüdür. Genellikle webmasterlar kullanır. Son kullanıcılar için de bazı özellikleri kullanışlıdır. Search Console üzerinde web sitenizi eklediğinizde bazı hatalar meydana gelebiliyor.

Bunlar birisi de "HTTPS geçerli olmadığından sayfanın dizine eklenmesini engelleyebilir" hatasıdır. Çözümü için öncelikle bakmanız gereken alan web site adresinize tanımlanmış bir SSL sertifikasının olup olmadığıdır. 

ssl-sertifikasi

Web site adresinizin sol tarafından kilit işaretini "kilitli" olarak görüyorsanız aktif SSL sertifikanız var anlamına gelir. SSL sertifikası olmayan web sitesi https:// yerine http:// ile çalışabilir. Bulut Web hazır site ürünleri sadece SSL üzerinden https:// olarak çalışmaktadır. 

"HTTPS geçerli olmadığından sayfanın dizine eklenmesini engelleyebilir" hatasını bu durumda alıyorsanız sorunun çözülmesi 1 hafta kadar beklemeniz gerekiyor. Bu sorun o an sorgulama yapan Google sunucularının cevap vermediği ana denk geldiğini gösterir. 

Eğer alan adınızda kilit işareti yoksa veya açık kilit uyarısı ve güvenli değil ibaresi bulunuyorsa, SSL sertifikanız henüz aktif olmadığı anlamına gelmektedir.

Bu sorun yeni web siteler için doğaldır ve 1 saat ile 24 saat arasında düzelir. 

Diğer Search Console sorunları ve çözümleri inceleyin:

Başarısız DNS sunucusu yanıt vermiyor

Google Search Console'a web sitenizi ekleyin (Video)