Google Ekim 2022 Spam Güncellemesini Yayınladı

Uzun zamandır Google arama sonuçlarını işgal eden .es, it gibi uzantılara sahip milyonlarca sayfa içeren bir çok spam içeren web sitesi bulunuyordu. Ziyaretçilerini virüslü sayfalara da yönlendiren bu web siteleri için Google nihayet bir güncelleme yayınlandı. 

En son yayımlanan güncelleme ise ürün yorumları ile alakalı olarak Eylül 2022 tarihinde olmuştu. 

Google Ekim 2022 spam güncellemesi hakkında detay paylaşmadı. Konu ile ilgili genel açıklaması ise aşağıdaki gibidir;

Google'ın, aramadaki spam'leri algılamaya yönelik otomatik sistemleri sürekli olarak çalışıyor olsa da zaman zaman bunların işleyiş şekillerinde önemli iyileştirmeler yaparız. Yaptığımız iyileştirmeleri spam güncellemesi olarak adlandırır ve bu tür iyileştirmeler olduğunda Google Arama'nın sıralama sistemindeki güncellemeler listesinde paylaşırız.

Örneğin SpamBrain, AI tabanlı spam önleme sistemimizdir. Zaman zaman bu sistemi, spam algılamayı daha iyi hale getirmek ve yeni spam türlerini yakalamasına yardımcı olmak için iyileştiririz.

Spam güncellemesinden sonra durumu değişen sitelerin sahipleri, spam politikalarımızı inceleyerek sitelerinin bu politikalara uyduğundan emin olmalıdır. Politikalarımızı ihlal eden siteler, sonuçlarda daha alt sıralarda yer alabilir veya hiç görünmeyebilir. Otomatik sistemlerimiz, birkaç ay içinde sitenin spam politikalarımızla uyumlu hale geldiğini öğrenirse yapılan değişiklikler sitenin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.