Google Algoritma Güncellemeleri

2010 yılından bu yana bilinen bir çok Google algoritma güncellemesi bulunuyor. Fakat bilinmeyen güncellemeler ise yılda 600 kadar olduğu düşünülüyor. Bu güncellemeler ile Google algoritmasını sürekli geliştiriyor. Daha iyi arama sonuçları ve spam sitelerden kurtulmanın bir yolu bu güncellemerdir. 

2010'dan bu yana Google Algoritma Güncellemeleri
 

Mayıs 2010 : Bu güncelleştirme, arama sonuçlarının kalitesini artırmak için hazırlanmıştır. Uzun vadede anahtar kelimeler etkilenmiştir.

Kafein 8 Haziran 2010: Bu, Google'ın dizine ekleme yapısında, haber, blog gönderileri ve diğer güncellemeleri arama sonuçlarına daha hızlı dahil etmek için büyük bir değişiklik oldu. Google, Kafeinin piyasaya sürülmesiyle " % 50 daha taze sonuçlar " sağlandığı anlamına geldiğini belirtti.

Panda / Çiftçi Güncellemesi    23 Şubat 2011:     Bu güncellemeye önce Farmer yani Çiftçi adı verildi. Çünkü hedeflenen siteler çiftçilik yapıyorlardı. İçerik toplayıp kendileri yayınlayan bu siteler için temizlik yapıldı. Daha sonra ve uzun süre ismine Panda denecekti. 

Schema.org Güncellemesi    2 Haziran 2011: Alışılmadık bir işbirliği biçiminde, Google ve diğer iki önemli arama sağlayıcı olan Yahoo ve Microsoft, yapılandırılmış verilerin kullanımını teşvik etmek için ortak adımlar attı. SERP üzerinde sonuçlar şema üzerinde gösterilmeye başlandı. 

Genişletilmiş Site Bağlantıları    16 Ağustos 2011: Bu güncelleme ile arama sonuçlarında bir site linkinin altında en fazla 6 taneye kadar link almasını sağladı.

Panda Güncelleme 2.0 11 Nisan 2011: İkinci Panda Güncellemesi, düşük kaliteli içeriğe odaklanmaya devam etti. Algoritmanın dünya çapında yaygınlaştı.

Panda Güncelleme No.3    9 Mayıs 2011: Üçüncü Panda Güncellemesi tam güncelleme statüsü verilmeyen ilk küçük güncellemeydi ve "Panda 2.1" olarak adlandırıldı. Karışıklığı önlemek için bu makale numaraları, her Panda Güncelleme'ye majör ile minör arasındaki farkları belirten benzersiz bir sayı kazandırıyor.

Panda Güncelleme No. 4    21 Haziran 2011: Panda'ya yapılan dördüncü güncelleme (2.2 olarak da bilinir), aylık güncellemelerin trendini sürdürerek Google tarafından onaylandı.

Panda Güncelleme No. 5    23 Temmuz 2011: Bu, Google tarafından onaylanan bir başka Panda Güncellemesi idi.

Panda Güncelleme No. 6    12 Ağustos 2011: Bu Panda Güncellemesi aynı gün dünya çapında yayınlandı ve sadece İngilizce arama sorgularını etkilemedi. Etkilenmeyen tek dil Korece, Japonca ve Çince idi.

Panda Güncelleme No. 7    28 Eylül 2011: Google, Panda Güncellemesinin bu yinelemesini doğruladı, ancak başka ayrıntı vermedi.

Panda Güncelleme No. 8    5 Ekim 2011: Matt Cutts'a göre, Panda Algoritması'nın bu güncellemesi tüm arama sorgularının % 2'sine kadar etkilendi.

Tazelik Güncellemesi    3 Kasım 2011: Google, bu güncellemenin tüm arama sorgularının % 35'ini etkilediğini açıkladı. Algoritmaya yapılan düzeltme öncelikli olarak güncel web siteleri ile ilgilidir.

Panda Güncelleme No. 9    18 Kasım 2011: Bu, sıkça yapılan Panda Güncellemeler dizisindeki bir diğeriydi.    

Panda Güncelleme No. 10    18 Ocak 2012:    Bu güncelleme Google tarafından doğrulandı, ancak algoritmaların ne ölçüde değiştirildiğinin netliği belli değildi.

Sayfa Düzeni Güncelleme ("Video Yukarısındaki Reklamlar")    19 Ocak 2012:    Bu güncellemeden sonra web sitelerinde, videonun üst kısmında çok fazla reklam gösterilirse ceza almaya başladılar. Bu, kullanıcı deneyimini engelleme olarak görülüyor.

Panda Güncelleme No.11    27 Şubat 2012:     Bu, önemli dalgalanmalara yol açmayan Panda Güncellemesi için küçük bir düzeltmeydi.

Panda Güncelleme No. 12    23 Mart 2012    Google, bu güncellemenin tüm arama sorgularının yaklaşık % 1.6'sını etkilediğini belirtti.

Mart 50 Paket Güncelleme + Bağlantı metninin işlenmesine yönelik ayarlar    3 Nisan 2012:    Google, bağlantı metinlerinin değerlendirilme şeklini değiştirmek için bu güncellemeyi kullandı. Bu güncelleme ayrıca resim aramasının optimizasyonunu da değiştirdi. 

Panda Güncelleme No. 13    19 Nisan 2012 :    Bu güncelleme resmi olarak onaylanmadı ve önemli bir etkisi olmadı.

Penguen Güncelleme No. 1    24 Nisan 2012 : Bu güncelleme, anahtar kelime doldurma ve tüm İngilizce dil sonuçlarının ilk etkilenen % 3.1'lik webspam önlemlerini hedeflediği için "Webspam Güncellemesi" olarak da adlandırılır.

Panda Güncelleme No. 14    27 Nisan 2012 :    Panda algoritmasına yapılan bu güncelleme Google tarafından doğrulandı, ancak arama sonuçlarında yalnızca hafif bir etkisi oldu.

Penguen 1.1    26 Mayıs 12 :    Bu güncelleme, Penguin algoritması için bir veri yenilemesiydi. Matt Cutts, çok az aramayı (<% 0,1) etkilediğini belirtti.

Panda Güncelleme No. 15    8 Haziran 2012 :    Bu Panda Güncellemesi, tüm arama sorgularının yaklaşık % 1'ini etkiledi.

Panda Güncelleme No. 16    25 Haziran 2012 :    Bu veri yenilemenin SERP'ler üzerinde sınırlı bir etkisi oldu.

Panda Güncelleme No. 17    24 Temmuz 2012 :    Bu veri yenilemesi birkaç gün boyunca SERPS'lerde harekete neden oldu. Google, arama sonuçlarının yaklaşık % 1'inden etkilendiğini belirtti.

Panda Güncelleme No. 18    20 Ağustos 2012 :    Panda Güncellemesi için veri tabanının bu güncellemesi sadece küçük bir etkiye sahipti.

Panda Güncelleme No. 19    18 Eylül 2012 :    Dört hafta önce yapılan güncellemede olduğu gibi, bu veri yenilemesinin arama sonuçlarında sınırlı bir etkisi oldu.

Panda Güncelleme No. 20 ve EMD Güncellemesi 27 Eylül 2012 :    EMD Güncellemesi, alan adında bulunan anahtar kelimelerinin gücünü önemli ölçüde düşürdü. Özgün içerik yoksa domainin hiç bir faydası olmayacaktı. Aynı zamanda uygulanan Panda Güncellemesi ile birlikte, bu, arama sonuçlarında belirgin değişiklikler yarattı.


Penguen Güncelleme 1.2    5 Ekim 2012 :    Tüm arama sorgularının yalnızca % 0,3'ü bu Penguin Güncelleştirmesinden etkilenmiştir.

Sayfa Düzeni Güncelleme No: 2 ("Reklamların üst kısmında reklamlar")    9 Ekim 2012 :    Google bu güncellemeyi onaylamış ancak basitçe bir veri yenilemesi mi yoksa daha büyük bir şey mi olduğu belli değil.

Panda Güncelleme No 21    5 Kasım 2012 :    Bu yenileme, İngilizce dilinde yapılan arama sorgularının % 1,1'ini etkiliyor.

Panda Güncelleme No. 22 ve Pony Güncelleme    21 Kasım 2012 :    Google tarafından onaylanan bu güncelleme, temelde bir veri yenilemesi gibi görünüyor. Yine de, birçok web sitesinde sıralamada önemli düşüşler yaşandı.

Panda Güncelleme No.23    21 Aralık 2012 :    Bu veri yenileme, İngilizce dilinde yapılan arama sorgularının % 1.3'ünden etkilendi.

Panda Güncelleme No.24    22 Ocak 2013 :    Google'a göre, tüm arama sorgularının yaklaşık % 1.2'si bu güncellemeden etkilendi.

Panda Güncelleme No 25    14 Mart 2013 :    Bu algoritma Google'ın temel algoritmasına dahil edilmeden önce muhtemelen bu son Panda Güncellemesi idi.

Phantom I    Mayıs 2013 :    Phantom Güncellemesi'nin bilinen ilk versiyonu. Google algoritma değişikliğinin kesin doğasını onaylamadı, ancak endüstri bunun etkisini ve daha sonra güncellemeleri hissetti.

Penguen Güncelleme 2.0    22 Mayıs 2013 :    Bu güncellemenin algoritması, backlink spamıyla mücadeleyi ilerletmek için fazla çalışılmış ve büyük ölçüde geliştirilmişti.

Ödeme Günü Kredisi Algoritması    11 Haziran 2013 :    Bu Google Güncelleme, pornografi veya kredi siteleri gibi span tarafından sıklıkla etkilenen niş web sitelerini hedef aldı. Güncelleme 11.06.2013 tarihinde ilan edildi.

Panda Güncelleme "Kurtarma"    18 Temmuz 2013 :    Bu güncelleme, geçmişteki Panda Güncellemelerinin etkisini, örneğin önceden uygulanan cezaları kaldırarak azalttı. Bu Panda, güncelleme numaralandırmasına dahil değildi.


Hummingbird Güncellemesi    20 Ağustos 2013 :     Hummingbird Güncellemesi semantik aramayı geliştirdi ve Google Bilgi Grafiğini genişletti. Hummingbird'den beri, Google arama sorguları arasındaki ilişkileri tanımaya başladı. Bu güncelleme RankBrain'in öncülü olarak kabul edilebilir.

Penguen Güncelleme 2.1    4 Ekim 2013    Penguen Güncellemesi, arama sonuçlarında ılımlı bir etkiyle ayarlandı. SERP'lerde çok fazla tahribata neden olmadı.

Sayfa Düzeni Güncelleme Sürümü 3    6 Şubat 2014 :    Bu güncelleme, Google'ın "üst kısmı" çok fazla reklam içeren web sitelerine yönelik daha katı bir yaklaşım izlediğini gördü. Bu tür reklamlar, kullanıcı deneyimini oldukça aşağıya çekiyor ve bu nedenle etkilenen web sitelerini cezalandırıyor.

Maaş Kredisi Algoritma Güncellemesi 2.0    16 Mayıs 2014 : civarında tahmin ediliyor    Bu güncelleme, Google'ın arama sonuçlarında spam olan arama sorgularıyla sayfaları filtreleme becerisini geliştirdi. Bu, Google'da arama yapan kullanıcıların kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştirmek için hazırlanmıştır. Aynı zamanda, spam ağırlıklı alan adları için iyi sıralamalar elde etmek daha zor hale geldi.


Panda Güncelleme No. 26 Panda 4.0    19 Mayıs 2014 :    İngilizce arama sorgularının % 7.5'i Google'ın Panda Güncellemesinden etkilenmiştir. Bu algoritmanın dördüncü nesli, web sitelerine yerleştirilen kalite taleplerini tekrar ayarladı.


HTTPS / SSL Güncelleme    6 Ağustos 2014    Bu güncelleme, HTTPS şifrelemesinin bir sıralama sinyali haline geldiğini gördü. Google için güncelleme, dünya genelindeki web sitelerini kullanırken güvenliği artırmaya yönelik önemli bir adımdı. Bunun sıralamaları nasıl etkileyebileceği belli değildi.

Panda Güncelleme No. 27 (Panda 4.1)    23 Eylül 2014 :    Özellikle içerikten yoksun sayfalar etkilenmiştir. Google, güncellemenin tüm arama sorgularının yüzde beşini etkilediğini belirtti.


Penguen 3    Ekim 2014 :    Google, başka bir Penguen Güncellemesi duyurdu, ancak bu sonun neden olduğu değişiklikler ne açıktı ne de aynı anda gerçekleşmiş gibi görünmedi. Genel olarak, arama sorgularının % 1'den azı birkaç hafta boyunca etkilenerek bu Penguenin web sitelerinin trafiği üzerindeki etkisini diğer iterasyonlarınkinden çok daha düşük hale getirdi.


Pirate Güncelleme Sürümü 2 (DMCS Penaltısı)    21 Ekim 2014    Bu, Pirate Güncellemesi için bir gelişmedir. Her şeyden önce, bu telif hakkı ihlallerini daha iyi tanımalı ve cezalandırmalıdır. Google bu tekrarlamayı doğruladı.


Marka / e-Ticaret Güncelleme    Şubat 2015 : Google'ın algoritmalarına olası bir güncelleme, marka web sitelerinin ve çevrimiçi mağazaların sıralamasında dalgalar gönderdi. Güncelleme, arama hacminin yüksek olduğu anahtar kelimelere odaklandı.

Mobil Güncelleme (#Mobilegeddon)    22 Nisan 2015 :    Google, web sitelerinin mobil cihazlara uygunluğunu mobil arama için bir sıralama faktörü haline getirmek için bu güncellemeyi kullandı. Google'ın açıklamadan önce açıkça bildirdiği ilk güncelleme oldu.


Phantom Güncelleme II (Kalite Güncellemesi olarak da bilinir)    Mayıs 2015 : Google, web sitesi kalitesi sıralamasında değişiklikler yapıldığını doğrularken, başka ayrıntı sağlanmadı. Bu nedenle bu güncelleme "Phantom" olarak adlandırıldı.
(Mayıs 2013'te ilk sonra) Fantom Update Bu ikinci yineleme SERPs aşırı dalgalanmaya neden olmuştur ve onların trafik yarısını kaybeden bazı web sitelerine yol açtı. Bu algoritma güncellemesinin etkisi dünya çapında hissedildi.

Newswave Güncellemesi    Haziran 2015 ortası :     Google tarafından onaylanmayan bu güncelleme, öncelikli olarak eğilimli anahtar kelimeler ve bilgi ile ilgili anahtar kelimelerle ilgili arama sorgularını etkiliyordu. Medya siteleri bu sunumdan en fazla fayda sağladı.


Panda Güncelleme No. 28 (Panda 4.2)    Temmuz 2015 ortası : En son Google Panda, içerik kalitesine, gereğinden fazla, alakasız içeriğe ve istenmeyen postaya odaklanarak ondan on ay sonra geldi. 

RankBrain    26 Ekim 2015 : RankBrain, her şeyden önce, Google'ın henüz bilmediği arama sorgularıyla başa çıkması beklenen bir kendi kendine öğrenme sistemidir. Her gün, kullanıcılar tarafından yapılan aramaların% 15'inden fazlası Google için yenidir.


Phantom Güncelleme III    Aralık 2015 :     Google'ın Kalite Hakem Kılavuz İlkelerine bir değişiklik yapıldıktan sonra, dünya genelinde web yöneticileri ve SEO'lar sıralamaları üzerinde değişiklikler gördüler. Çeşitli analizler, güncellemenin öncelikli olarak kullanıcı niyetine ve içerik kalitesine hitap ettiğini tespit etti.

Google Core Update    Ocak 2016 : Yüksek kaliteli, bütüncül içerikli sayfalar ve birçok anahtar kelime için büyük kazananlar oldu. 

Phantom Güncelleme IV    10 Mayıs 2016 : Bu teyit edilmemiş güncelleme şekli, önceki Phantom Güncellemelerine benzer; aynı web sitelerinde trafik etkilenmekteydi. 

Mobil Güncelleme 2    12 Mayıs 2016 : Bu güncelleme, mobil Google aramaları için sıralamaları değerlendirirken web sitelerinin mobil cihazlara uygunluğuna ağırlık verdi. İlk Mobil Güncelleme zamanında akıllı telefonlar için henüz optimize edilmemiş olan web siteleri, mobil SERP'lerde kaybettikleri sıralamaları tekrar kazanma şansına sahipti.

Penguen Güncelleme 4.0    27 Eylül 2016 - 6 Ekim 2016 : Penguen algoritmasının bu geniş güncellemesi iki hafta süren birkaç adımda gerçekleştirildi. İkinci aşamada, web siteleri Penguen filtresinden kurtulma şansı buldu ve cezaları kaldırılarak sıralamaya tekrar girdi.

İnterstisyel Penaltı    10 Ocak 2017 : Bu güncellemenin öncelikle, kullanıcı dostu olmasını olumsuz etkilemesi nedeniyle geçiş reklamlarını ve pop-up'ları agresif bir şekilde kullanan sayfaları hedef alması gerekiyordu.

Phantom V Güncelleme    Şubat 2017 :    Sıralamalarda gözlemlenen ağır darbe, Phantom Güncellemesinde tekrar düzenlemelerin yapılmasını önerdi. Güncelleme Google tarafından doğrulanmadı. Bununla birlikte, sonuç paterni bunun bir "Hayalet" olduğuna işaret etti.

Fred Update    3. Mart 2017 : Güncelleme resmi olarak Google tarafından onaylanmadı. Adı, şakacı bir şekilde tüm güncellemelerin "Fred" olarak adlandırılacağını söyleyen Gary Illyes'den geldi. En çok etkilenen sayfalar, kullanıcılar için gerçek katma değeri olmayan, düşük kaliteli içeriğe sahip sayfalardı. Güncellemenin reklam banner'larını aşırı miktarda kullanmayı hedeflediği düşünülür, yani "Geçişli Ceza" sözcüğünün tekrarlanması olarak görülebilir.