Güncellenmiş Google Ads Ticari Markalar Politikası 24 Temmuz'da Güncelleniyor

Bir çok kullanıcının sorun yaşadağı ticari markalar politikası Google tarafından güncelleniyor. 

24 Temmuz 2023 tarihinde geçerlilik kazanacak politikanın yeni sürümü Google tarafından yayınlandı. Güncel politika aşağıdaki gibidir. 

Güncellenmiş Google Ads Ticari Markalar Politikası
Google Ads Ticari Markalar Politikası'nın bu sürümü 24 Temmuz 2023 tarihinde geçerlilik kazanacaktır. O zamana kadar mevcut Ticari Markalar Politikamız geçerli olmaya devam eder.
Google, kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla Yardım Merkezinin çevrilmiş sürümlerini sunar, ancak çevirilerde politikalarımızın içeriğinin değiştirilmesi amaçlanmaz. İngilizce sürüm, politikalarımızı uygulamak için kullandığımız resmi dildir. Bu makaleyi farklı bir dilde görüntülemek için sayfanın en altındaki açılır dil menüsünü kullanın.

Display & Video 360 kullanıcılarının bu Google Ads politikasına uyması gerekir.  

Yerel ticari marka yasalarına uygun hareket eder ve ticari marka sahiplerinin haklarını koruruz. Bu nedenle, ticari marka haklarını ihlal eden reklamlara izin vermemekteyiz. Ancak reklamverenler, aşağıda açıklanan belirli durumlarda (ör. bayiliğini yaptıkları bir ürünü tanımlarken) başkalarına ait ticari markaları kullanabilir. Bir ticari marka sahibi, Google Ads reklamlarında ticari markasının kullanımı konusunda Google'a bir şikayette bulunursa bu şikayeti inceleriz ve ticari markanın kullanımını kısıtlayabiliriz.

Ticari Marka Politikası kriterleri
Bir ticari marka sahibinin şikayetini incelerken, reklamlarda ilgili ticari markanın kullanımını kısıtlayıp kısıtlamayacağımıza karar vermek için aşağıdaki kriterlerin tümünü göz önüne alırız.

Ticari marka reklamın neresinde kullanıldı?
Ticari marka reklamda kullanılmalıdır (sadece reklamın açılış sayfasında değil).
Aşağıdaki durumları kısıtlamayız:
Ticari markaların anahtar kelime olarak kullanımı
Ticari markaların, reklamın görünen URL'sinin ikinci düzey alan adında veya alan adı sonrası yolunda kullanımı
Ticari marka nasıl kullanıldı?
Aşağıdaki durumlarda kısıtlama getiririz:
Ticari marka doğrudan bir rakibin reklamında kullanılıyor.
Reklam, ticari markayı kafa karıştırıcı, aldatıcı veya yanıltıcı bir şekilde kullanıyor.

Aşağıdaki durumları kısıtlamayız:
Ticari markayı kullanan reklamın açılış sayfası birincil olarak ürün veya hizmetlerin, bileşenlerin, yedek parçaların ya da ticari markayla ilişkili uyumlu ürün veya hizmetlerin satışına (ya da satışını kolaylaştırmaya) adanmış.
Reklamın açılış sayfasında hem ürün veya hizmetlerin satın alınması için belirgin bir yöntem hem bunlar hakkında ticari bilgiler (ör. fiyat) gösterilmelidir.
Reklam ve açılış sayfası, reklamverenin bayi veya bilgilendirici site olup olmadığını açıkça belirtmelidir.
Ticari markayı kullanan reklamın açılış sayfasının birincil amacı, ticari markayla ilgili ürün veya hizmetler hakkında bilgilendirici ayrıntılar ya da ticari markayla ilişkili arama sonuçları dizini sunmaktır.
Reklam, ticari markayı sıradan anlamında betimleyici olarak kullanıyor.