TOBB Himayesinde Türkiye Teknoloji Buluşmaları Yapıldı

KOBİ’lerin dijitalleşmelerini sağlamak amacıyla T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, TOBB’un himayesinde düzenlenen “Türkiye Teknoloji Buluşmaları’’ sektör temsilcileri ve akademisyenleri online platformda bir araya getirmeye devam ediyor. Vodafone Business ve Akbank ana sponsorluğunda gerçekleştirilen online etkinlikte dijital dönüşüm, e-ticaret ve e-ihracat konuları ele alınırken dijital gelişmelerin yarattığı yeni dünya, alanında uzman isimlerin değerlendirmeleriyle masaya yatırıldı.

Türkiye Teknoloji Buluşmaları'nın 2021 yılındaki ilk etkinliği bu yıl da online platformda gerçekleştirildi. T.C. Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) himayesinde, Vodafone Business ve Akbank ana sponsorluğunda EticaretSEM ve Eticaret Merkezi A.Ş. tarafından "KOBİ'ler İçin Dijital Dönüşüm, E-ticaret ve E-ihracat" temasıyla 6 yıldır aralıksız gerçekleştirilen etkinlikte alanında uzman 35’i aşkın konuşmacı, KOBİ'lerin dijitalleşmeyle birlikte yaşanan hızlı dönüşüme ve global rekabete nasıl ayak uydurabileceğini tartıştı.

Etkinlikte dijitalleşme ve teknolojinin iş hayatına etkilerinin tartışıldığı 17 panel ve söyleşi gerçekleştirildi. Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın iki özel oturumundan birincisi olan Dijitalleşmeyle İlgili Regülasyonlar oturumunun konuğu Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dı. Moderatörlüğünü Albright StoneBridge, Türkiye yönetici ortağı Hakan Akbaş’ın yaptığı oturumda Ömer Fatih Sayan4.5G ve yerlilik konularına değindi.

Ömer Fatih Sayan: “4.5G'de önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde tüm kritik altyapılarımızı yerlileştirmiş olacağız’’

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan: "Elektronik haberleşme sektörü açısından baktığımızda  yerlileşmenin tohumları 2015 yılında yaptığımız 4.5G ihalesi çerçevesinde 1 Nisan 2016 yılında hizmete sunulan 4.5G hizmetleri ile atmıştık. Yaklaşık 4 yıllık bir süre sonunda % 20 bandının üzerinde bir yerlilik oranı yakalamış olduk. Aslında bu oranı yeterli bulmadığımızdan dolayı, BTK, operatörlerimizin yerlilik oranını artırmaya yönelik çalışmalarını inceleyerek bir idari yaptırım da uyguladı. Yaptırımlar bizim tercih etmediğimiz bir yöntem olmakla birlikte, bazen teşvik aracı olarak kullanılabiliyor. Ben inanıyorum ki 4.5G'de önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde tüm kritik altyapılarımızı yerlileştirmiş olacağız. Bu alanda en kritik altyapı olan baz istasyonu ULAK tarafından geliştirilmiş durumda ve bu ürünümüzü operatörlerin ticari şebekelerinde kullanıyoruz. Yine müşteri hizmetleri yazılımı, faturalama sistemleri, enerji ekipmanları gibi birçok ürün yerli tedarikçilerimiz tarafından geliştiriliyor ve ticari şebekelerimizde kullanılıyor."

Etkinlik açılışında konuşan ve Akbank olarak Türkiye Teknoloji Buluşmaları’na destek vermekten duydukları memnuniyeti belirten Akbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz: "Dijital dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bu dönemde hepimiz birebir deneyimliyor, bu bilinçle hizmet modellerimizi ve iş yapış şekillerimizi sürekli gözden geçiriyor ve gerekirse yeniden tasarlıyoruz. Bizim için KOBİ'lerimiz çok önemli; KOBİ’lere verdiğimiz finansman desteklerinin yanında, onların gelişen teknolojilere uyum sağlamalarına da yardımcı oluyoruz. Biliyoruz ki, KOBİ’lerin dijitalleşmesi; verimliliklerini ve rekabetçiliklerini artıracaktır. Aynı zamanda dijitalleşme, işletmelerin devamlılığı açısından da son derece önemli. Akbank olarak biz de;  Dijital Ödeme Garantisi’nden, çoklu hesap uygulamasına ve akıllı telefonları POS cihazına dönüştüren CebePOS’a kadar, pek çok katma değerli servisimizle KOBİ’lerimizin gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz." Dedi.