Google URL Parametreleri aracını yayından kaldırıyor

Kısaca özetlersek; Aracın mevcut kullanıcılarının herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

URL Parametreleri aracı, Search Console'un öncülü olan Web Yöneticisi Araçları'nda 2009 yılında kullanıma sunulduğunda internet bugün olduğundan çok daha karmaşık bir yerdi. SessionID parametreleri oldukça yaygındı, içerik yönetim sistemleri parametreleri düzenlemekte zorlanıyordu ve tarayıcılar bağlantıları genellikle bozuyordu. Site sahipleri, URL Parametreleri aracı sayesinde belirli parametrelerin sitelerindeki içeriği nasıl etkilediğini belirterek Google'ın sitelerini tarama şekliyle ilgili ayrıntılı kontrole sahip oldu.

Google Güncelleme

Google, yıllar geçtikçe bir sitedeki hangi parametrelerin faydalı, hangilerinin işe yaramaz olduğunu tahmin etme konusunda çok daha iyi hale geldi. Aslına bakılırsa şu anda URL Parametreleri aracında belirtilen parametre yapılandırmalarının yalnızca %1'i tarama için faydalı durumda. Bu aracın hem Google hem de Search Console kullanıcıları için sunduğu düşük değer nedeniyle URL Parametreleri aracını 1 ay içinde kullanımdan kaldıracağız.

Bundan sonra sitenizdeki URL parametrelerinin işlevini belirtmek için herhangi bir işlem yapmanıza gerek olmayacak. Google tarayıcıları, URL parametrelerinin nasıl ele alınacağını otomatik olarak öğrenecektir.

Daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa robots.txt kurallarını (örneğin, parametre sırasını allow yönergesinde belirtebilirsiniz) veya içeriğin dil varyasyonlarını belirtmek için hreflang kullanabilirsiniz.